“Natjecanje je nešto drugo…” Vjerujem da se svaki ribolovac susreo s ovom izjavom, možda je osobno iskusio ili samo načuo u razgovorima s drugim ribolovcima. U potpunosti se slažem s tom tvrdnjom.
Natjecateljski ribolov šarana vrlo je popularan oblik sportskog ribolova koji privlači mnoge entuzijaste diljem svijeta. Svaki ribolov mogli bismo odraditi uz primjenu najjednostavnije taktike, što bi nam se na duže staze pokazalo kao uspješan pristup, ali… Mi ribolovci želimo uloviti što prije, što više i što veće, pa se iz tog htjenja rađa kompetitivnost. U natjecateljskom ribolovu više se ne možemo oslanjati na najjednostavniju taktiku i pristup ribolovu. U natjecateljskom ribolovu do izražaja dolaze svi faktori koji su u konačnici ključni za dobar rezultat. Na većinu tih faktora možemo utjecati kao natjecatelji i trebali bismo krenuti s takvim pristupom, ali na jedan jednostavno ne možemo, a to je faktor sreće. Upravo iz tog razloga sve ostalo moramo maksimizirati.
Taktika u natjecanjima je kompleksna i zahtijeva kombinaciju znanja, vještine i prilagodljivosti. Najbolji natjecatelji stalno usavršavaju svoje metode i prilagođavaju se specifičnim uvjetima svakog natjecanja. Taktika se sastoji od mnogo elemenata, kao što su: odabir lokacije, pribor prilagođen određenim uvjetima ribolova, fizička spremnost, mentalna priprema; strpljenje, upornost i disciplina. Jedna od komponenata taktike koju bih izdvojio i dao joj veću pozornost su – prihrana i mamci.
Bilo bi jednostavno kada bismo prihranjivali jednom vrstom boila kojoj najviše vjerujemo i čekali potez na tu istu. No, to u pravilo ne donosi željeni rezultat. Koliko puta vam se dogodilo da tokom ribolova probate neki mamac i baš na njega imate veliki broj poteza, dok na druge mnogo manje ili ih nemate uopće? To se u vremenski kratkim ribolovima najbolje može iskusiti. Boila koja je sastavom i mirisom potpuno drugačija od one kojom prihranjujemo, boja i miris pop-up boile s kojom je balansiramo, kod solo pop-up boile razlika može biti samo u nijansi boje, a i to se može mijenjati tijekom jednog dana. Na primjer do podneva grize na žutu, a poslijepodne na isprano žutu. Koji dip korisiti s kojim mamcem, koliko dugo dipati mamac ili ga uopće ne dipati? Da li ste ikada probali tokom višednevnog ribolova, na polovici kampanje početi ubacivati drugu liniju boila i na taj način pospješiti svoj ribolov? Pitanja ima bezbroj, ali za kraj ću postaviti još samo ovo; Koliko puta vam se desilo da je ribolov skroz drugačiji u roku od desetak dana trening/natjecanje?
Ponekad i najsitnija promjena u mamcu, prezentaciji mamca ili prihrani može dovesti do značajno boljih rezultata. Što je ribolovac iskusniji, to je sigurniji koja će točno promjena pozitivno utjecati na broj grizeva, realizaciju i konačni rezultat. Takva i slična iskustva možemo podijeliti međusobno na ovom forumu i na taj način unaprijediti svoje ribolove.
Bistro vam bilo!
Petar Kolarić
Odgovori